TĚLO ZA KATREM – ALENA LOCHMANNOVÁ

TĚLO ZA KATREM – ALENA LOCHMANNOVÁ (autorské čtení)

Dnes vám opět přinášíme pozvání na jedinečnou událost, která se uskuteční v rámci TÝDNE KNIHOVEN 8. 10. 2021 od 18:00 hod. v kulturním sále Baník ve Zbůchu.

Co si myslíte o tetování? Máte vůči ´´potetovaným´´ lidem předsudky nebo vás naopak fascinují? A co vy? Už nějaké tetování máte nebo o něm sníte a sbíráte teprve odvahu? Možná i vás zajímá symbolika jednotlivých obrázků. A víte, že tato symbolika získává ve vězení úplně nový rozměr? Nejen o tom si popovídáme na autorském čtení skvělé Aleny Lochmannové.

Přihlášení na akci: https://forms.gle/ZC7XtrqFviNsY4i38 (vstup dobrovolný)

O knize: Jack London kdysi pronesl: „Ukaž mi muže s tetováním a ukážu ti muže se zajímavou minulostí.“ Ačkoliv tetování zažilo ve společnosti renesanci a překonalo stigmatizaci s ním dlouhodobě spojovanou, rozšířilo se napříč společenským spektrem, napříč ekonomickými třídami, věkovými kohortami i jedinci s různým společenským statusem, stále existují prostředí, v nichž je tetování identifikující proměnou, znakem, který označuje a slouží jako významný nástroj neverbální komunikace. Jedná se především o prostředí totální instituce, jejímž reprezentantem je vězení. Publikace Tělo za katrem představuje výstupy etnografického výzkumu autorkou realizovaného v prostředí českých mužských věznic od roku 2013. Autorka přibližuje skrze různorodé tělesné modifikace odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody, především pak tetování a jeho specifickou symboliku i skrze techniky provedení, tzv. druhý život odsouzených, stejně jako v opačné logice vysvětluje specifika tělesných modifikací ve vězeňském prostředí na základě různorodých aspektů proměňující se předvězeňské identity odsouzených v identitu vězeňskou. Publikace je doplněna o části rozhovorů, které autorka vedla s více než stovkou odsouzených a více než sedmi desítkami zástupců vězeňského personálu, o výstupy více než dvou set hodin pozorování ve vnitřních prostorách věznic a především o autentické fotografie tetování, které autorka pořizovala.

O autorce: Ing. Alena Lochmannová, Ph.D., MBA (1987) je česká etnoložka působící na Fakultě zdravotnických studií ZČU v Plzni, jejímž dlouhodobým výzkumným zájmem jsou reprezentace tělesných modifikací (nejen) odsouzených ve výkonu trestu odnětí svobody včetně technik jejich provedení a symbolického významu, druhý život odsouzených, otázka identity v totální instituci a sebevražedná fenomenologie. Dále se zaměřuje na problematiku radikalizace a extremismu a témata medicínské antropologie.N